Biblioteczka

———–   KSIĄŻKI   ———–

Przedstawiam Wam najważniejsze pozycje, które naprawdę warto przeczytać. Biblioteczka będzie się stale rozrastać, możecie więc zaglądać tutaj co jakiś czas. Publikuję tytuły z polskich przekładów, jednak jeżeli ktoś ma wystarczające umiejętności –  lepiej czytać oryginały w języku angielskim.

———–   ROZWÓJ OSOBISTY   ———–

Bogaty ojciec, biedny ojciec - okładka

„Bogaty ojciec, biedny ojciec”
R. T. Kiyosaki

Bardzo dobra książka „na początek”. Kiyosaki porównuje dwa podejścia do życia czyli stałą pracę na etacie z prowadzeniem biznesu, odkrywa przed nami też  pewne nawyki myślowe ludzi z tych dwóch grup i wyjaśnia istotę „przychodu pasywnego”. Poza tym motywuje do wzięcia się za poprawę jakości swojego życia. Gdyby ktoś potrzebował, mogę wypożyczyć 2 egzemplarze.

7 nawyków skutecznego działania - okladka

„7 nawyków skutecznego działania”
Stephen R. Covey

Autor uświadamia nam, jak głęboko wbiły się w nasze życie społeczne opinie i utarte ścieżki. Ukazuje też konkretny sposób, jak możemy sprawić, aby nasze działania przynosiły za każdym razem pożądany skutek. Często odwołuję się do tej książki. Myślę, że jest podstawową pozycją dla kogoś, kto chce zmienić coś w swoim życiu.

Mózg, nieoficjalny podręcznik - okładka

„Mózg, nieoficjalny podręcznik”
Matthew MacDonald
Autor ma na swoim koncie wiele książek dotyczących obsługi komputera i oprogramowania. W taki sam sposób potraktował tak skomplikowane urządzenie, jakim jest nasz mózg. Solidna dawka praktycznych informacji dotyczących obsługi naszego mózgu oparta na najnowszych osiągnięciach neurobiologii, psychologii oraz wiedzy na temat żywienia, podana w bardzo lekkiej i przyjaznej formie.

Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy - okładka

„Dlaczego piloci kamikadze zakładali hełmy?”
Steven Pinker
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego mleko sprzedawane jest w prostokątnych pojemnikach a napoje gazowane w cylindrycznych lub jaki jest sens umieszczania alfabetu Braille’a na przyciskach bankomatów używanych tylko przez kierowców? Wbrew pozorom, takie paradoksy często podyktowane są zasadami ekonomii. Profesor Pinker odchodzi od nauczania swoich studentów sztywnych wzorów, które ciężko rozszyfrować, odkrywając w zamian prawa ekonomiczne  z którymi ścieramy się każdego dnia, nawet o tym nie wiedząc.

Inteligencja emocjonalna - okładka„Inteligencja emocjonalna”
Daniel Goleman
Goleman przedstawia najnowsze osiągnięcia neurobiologii i psychologi, prezentując istnienie drugiego współczynnika, obok IQ, od którego zależy nasz życiowy sukces, osiągnięcie szczęścia i stabilizacji oraz jakość kontaktów społecznych. Ostrzegam jednak zupełnych laików w tej dziedzinie – książka jest napisana dość trudnym i fachowym językiem, stąd łatwo zniechęcić się na samym początku.

„Monopol na zbawienie”Monopol na zbawienie - okładka
Szymon Hołownia
Nużą Cię kazania o podtekstach politycznych, wygłaszane co tydzień w kościele przez kapłanów „o dziwnym”, wręcz nienaturalnym głosie? Tak, mnie też. Jednak Hołownia tłumaczy w prosty sposób, miejscami bardzo złożone problemy natury teologicznej. Warto też wiedzieć, jak zachować się w obecności biskupa i czy odprawianie wakacyjnej mszy na stercie plecaków jest zgodne z prawem kościoła. Dodatkową atrakcją jest gra planszowa, która wyznacza nam kolejność czytania książki.

———–   PERSWAZJA   ———–

Sztuka perswazji - okładka„Sztuka perswazji, czyli język wpływu i manipulacji”
Andrzej Batko
W bardzo skondensowanej i prostej formie przedstawione podstawowe konstrukcje używane w perswazji. Pewnym zaskoczeniem może być dla Was uświadomienie sobie znaczenia poszczególnych słów dla naszej podświadomości. Proponuje przeczytać książkę i zaraz po tym oglądać przez chwilę telewizję… (radzę najpierw dobrze zamknąć okna, aby telewizor przez nie nie wyleciał).

„Wiek propagandy. Używanie i nadużywanie perswazji na co dzień”Wiek propagandy - okładka
A. Pratkanis, E. Aronson
Książka demaskuje techniki perswazji z którymi spotykamy się na co dzień na ulicy, w telewizji i prasie, w pracy i w szkole. Naprawdę warto wiedzieć, jak sprytnie rząd, partie polityczne i wielkie koncerny, czy nawet małe firmy i poszczególni ludzie próbują przekonać nas do swoich racji i produktów.


.
.
.

Dobry nawyk:
Czytając książkę, potrzebuję zawsze 4 rzeczy: książki, zakreślacza, zeszytu A4 oraz jakiś długopis. Fragmenty, które wydają mi się bardzo ważne zawsze zakreślam i gdy kończę już czytać w danym dniu, staram się przekartkować dany rozdział, czytając zakreślone wcześniej fragmenty. Pomaga to utrwalić nowo zdobyte, ważne informacje. Dodatkowo wszelkie schematy, modele, wzory, sposoby staram się przerysować do mojego zeszytu. Często też najistotniejsze zagadnienia usiłuje zawrzeć w krótkich hasłach i rysunkach. Teraz jest to już prawdziwa skarbnica wiedzy.

———–   FILMY   ———–

– „The Secret”, dokument
Zaznaczam od razu, że film jest bardzo przerysowany. Wielu może to zniechęcić do przebrnięcia przez cały film, jednak myślę, że warto zastanowić się nad omawianymi w filmie prawidłowościami. W moim, krótkim co prawda, życiu dostrzegam już wiele przykładów, kiedy istotnie owa „siła przyciągania” sprawdziła się. Dla sceptyków podkreślę, że wiele osób które spotykam, pomaga mi wyjaśnić to nieco bardziej logicznie.

– „Niebiańska przepowiednia” fabularny
Ciekawa alternatywa dla wszystkich ateistycznych teorii sukcesu i szczęścia. Film stawia tezę, że raj (w rozumieniu „nasze szczęście”) jest tutaj na ziemi i każdy może go osiągnąć. Niezbędny do tego jest jednak rozwój naszego umysłu i inteligencji emocjonalnej. Szczerze polecam, ja często przypominam go sobie.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s