Metodyka PERT

Idąc dalej tym tokiem i myśląc nad myśleniem, pomyślałem sobie, że z tym myśleniem jest jak z jedną z bardzo popularnych, uniwersalnych a tym samym często stosowanych metodyk zarządzania – metodyką PERT. Polega ona na tym, że zadanie jakie mamy do wykonania dzielimy sobie na kroki milowe (np. mamy wybudować dom, więc mamy kolejno prace nad dokumentacją, potem prace ziemne, fundamenty, ściany, dach, wykończenia itp.). Następnie każdy z tych kroków milowych dzielimy na poszczególne zadania, z których składa się dany etap (np. prace ziemne polegają na wyznaczeniu miejsca, wykopaniu ziemi, zabezpieczeniu itp.).

Do tego momentu ta metodyka nie jest jakaś bardzo odkrywcza. Ale ciekawe zaczyna się dalej. Teraz do każdego zadania przydziela się konkretny termin jego wykonania (np. wykopanie fundamentów powinno zająć jednej koparce trzy dni). W ten sposób powstaje harmonogram prac. Ale na tym nie koniec. Teraz do każdego zadania wyznacza się dwa warianty: optymistyczny i pesymistyczny. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze i operator się spręży, to może zdąży wykopać te fundamenty w dwa dni. Ale może się okazać, że trafi na kamienie albo jakieś korzenie – wtedy zajmie mu to minimum 4 dni. W taki sposób powstają nam 3 harmonogramy i kontrolując postęp prac jesteśmy w stanie ocenić, czy trzymamy się terminów i czy jesteśmy w stanie zdążyć w terminie z całym projektem. Choć przy dużych projektach jest z tym dużo pracy, to ta metodyka jest prawie niezbędna, by postawić jakiś wielki most czy wieżowiec, bo trzeba tam skoordynować pracę wielu firm i setek ludzi. Nie chodzi też o to, by rozpisywać tak sobie każde zadanie, bo zajęłoby nam to kilka godzin dziennie. Bardziej chodzi mi o takie metodyczne myślenie: powinno zająć mi to tyle czasu. Co mogę zrobić, żeby to przyśpieszyć? A co może pójść nie tak? Co powinienem w związku z tym zrobić?

Ta metodyka jest dosyć prosta, choć jej rozbudowane wersje pozwalają robić bardzo szczegółowe obliczenia. Można łatwo obliczyć, co jest bardziej opłacalne – jednodniowe opóźnienie w projekcie i związana z tym kara finansowa, czy zaangażowanie dodatkowych pracowników lub wynajęcie dodatkowego sprzętu. Ale w wersji uproszczonej można zastosować ją prawie przy każdym projekcie, który wymaga jakiegokolwiek planowania. Trzeba tylko potem konsekwentnie trzymać się tego planu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s