Napięty grafik a ostrzenie piły

Masz bardzo napięty grafik, ale co tam, stoisz właśnie u stóp przepięknego i bardzo starego lasu. – Wejdę sobie na chwilę – myślisz – może znajdę jakiegoś grzybka. Nagle widzisz drwala, który mozolnie, w pocie czoła, ręczną pilą ścina wielkie drzewo. Przyglądasz mu się chwilę, widzisz, że staruszek już ledwie zipie, więc zagadujesz – może Pan usiądzie na chwilę i zaostrzy piłę. Na co drwal nie przerywając cięcia odwraca się w Twoją stronę i z grymasem na twarzy mówi – Nie mam czasu, muszę ściąć to drzewo. Rozmowa trochę się nie klei, więc nie będziesz dłużej przeszkadzać mu w pracy. Idąc dalej, zaczynasz myśleć, czy przypadkiem nie zachowujesz się tak samo jak ów drwal. Czy Twoja piła nadal jest ostra i tnie drzewo z maksymalną siłą? Czy Ty masz jeszcze siłę aby dać z siebie maksimum swoich możliwości? Pośród zgiełku dzisiejszej miejskiej dziczy, pośród zabiegania, wiecznych terminów i problemów zatrzymaj się na chwilę. Niech reszta społeczeństwa biegnie sobie dalej, jeśli chce. Ale Ty usiądź i pomyśl, zobacz jak piękny jest świat. Gdy stoisz w korku spójrz w niebo, zobacz w jak piękne wzory układają się chmury. Wracasz po zmroku do domu, spójrz z innej perspektywy na starą uliczkę, którą przechodzisz codziennie już od 15 lat. Wyobraź sobie, jak wyglądała ona 100 czy 200 lat temu. Dostrzegaj piękno wokół siebie.

Istnieje w polskich górach taka mała miejscowość, w której wychowałem się. Gdy stałem przed wykonaniem dość trudnego zadania, wymagającego np. mnóstwo kreatywności czy też bardzo złożonego, często wychodziłem na zbocze jednej z gór, skąd miałem doskonały widok na całą miejscowość, pobliskie góry oraz tatry. Dodatkowym atutem jest to, że nikt nie raczył mi przeszkadzać. Uzbrojony bylem tylko w notatnik i długopis. Leżałem na trawie wpatrzony w krajobraz. W takich warunkach przychodzą do głowy najbardziej genialne myśli i najprostsze rozwiązania. Gdziekolwiek teraz dłużej przebywam, zawsze najpierw szukam takiego miejsca, mojego «sacrum». W Paryżu jest to miejsce, skąd mogę obserwować lądujące i startujące samoloty na lotnisku CDG lub ławeczka pod placem Trocadéro, tuż u stóp wierzy Eiffla (wiem, że to bardzo zatłoczone miejsce, ale jakoś umiem się wyłączyć na cały ten zgiełk panujący wokół).

Nasze ostrzenie piły powinno przebiegać w 4 płaszczyznach: fizycznej, umysłowej, społeczno-emocjonalnej i duchowej.

Jest to tak ważne, że tworząc swój grafik powinieneś przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, aby zadbać o każdy z tych czterech elementów.

Reklamy

One thought on “Napięty grafik a ostrzenie piły

  1. Pingback: Noworoczne postanowienia. | Empiryczna Akademia Sukcesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s