Mój biznes, v3: „Fundamentalne pytania 1”

1. Jaki jest cel tego wszystkiego, co chcemy osiągnąć?

Praca w firmie na etacie jest w pewnym sensie zaspokojeniem jednej z podstawowych potrzeb człowieka – potrzeby bezpieczeństwa, w tym przypadku finansowego. Ogranicza ilość decyzji, które musimy podejmować oraz naszą odpowiedzialność. Dlatego wiele ludzi, którzy są zdolni do tego, aby osiągnąć w życiu znacznie więcej ale boją się wychylić poza swoją strefę komfortu, pozostają na etacie. Niestety jest to bardzo złudne uczucie. Nikt nie zagwarantuje wam, że firma, która daje wam owe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji będzie za miesiąc nadal istnieć (skoro nawet informacja o nieuchronnie zbliżającej się katastrofie General Motors była utrzymywana w tajemnicy aż do samego końca), a co ważniejsze, my, jako zwykli pracownicy, nie mamy na to żadnego wpływu.

Czy założenie własnego biznesu jest lepszym pomysłem? Zastanów się, ile jesteś w stanie zarabiać na rękę, pracując na etacie. Około 1.000 – 2.000 zł? Może jeśli zostaniesz po godzinach, jeśli wykonasz kilka dodatkowych projektów wyjmiesz 4.000 zł? Teraz pomyśl, jakiej wysokości miesięczny zysk może przynieść Ci własna firma? Czy różnica między pierwszą a drugą kwotą usprawiedliwia nieprzespane noce, pracę od poniedziałku do niedzieli, stres, mnogość decyzji do podjęcia – czyli to, co na samym początku jest nieuniknione.


2. Jakie zasoby posiadamy lub jakich potrzebujemy i skąd je “wytrzaśniemy”?

Część ludzi na samym wstępie rezygnuje z przejścia na „swój rachunek”, ponieważ stwierdzają, że nie maja odpowiedniej ilości pieniędzy aby zgromadzić niezbędne narzędzia, materiały, zasoby etc. Proponuję nieco inne podejście. Zwróć uwagę na zasoby jakie już posiadasz. Być może są to pewne umiejętności, może masz samochód, którym do tej pory jeździłeś tylko na imprezy czy komputer na którym tylko grałeś? Pomyśl, jak możesz je wykorzystać. Może masz dostęp do jakiegoś lokalu w centrum miasta lub działkę w górach. Pomyśl o swojej sieci znajomych. Weź kartkę i narysuj na niej schemat. Wyrysuj na nim kogo znasz bezpośrednio, kogo znają Twoi znajomi lub rodzina i czyi mogliby Cię też zapoznać albo załatwić coś w twoim imieniu. Jakie otwiera to przed tobą możliwości?

Poszukaj możliwości sfinansowania swojego pomysłu. Może znasz kogoś, kto chętnie zainwestuje trochę pieniędzy w start-up. Popytaj o możliwości leasingowe, kredytowe, pożyczkowe. Jeśli Twój projekt jest innowacyjny możesz starać się o dofinansowanie z Funduszy UE lub od Business Angels. Z tego typu problemami będziesz musiał radzić sobie codziennie, nie traktuj ich więc jako przeszkód, których nie da się ominąć. Postaw sobie cel i szukaj sposobu, aby go zrealizować. To jest podstawowa cecha ludzi sukcesu.


3. W jaki sposób chcemy wygenerować zyski?

Jest to chyba najważniejsze pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź. Musimy wiedzieć, co dokładnie ma nam wygenerować zyski, dobrze, jeżeli jesteśmy w stanie w przybliżeniu określić, jakiej wysokości powinny być. Pozwoli nam to też odpowiedzieć na pierwsze pytanie „Czy warto?” i podjąć decyzję. Starając się o wszelkie dofinansowanie także musimy pokazać, co tak naprawdę będzie generować zyski. Warto zastosować tutaj metodę bardziej pesymistyczną, czyli planowane przychody nieco zmniejszyć, natomiast koszty zwiększyć, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s