Pracuję na etacie…

Witam ponownie po krótkiej przerwie spowodowanej… pracą na etacie. Tak, pracuje właśnie na etacie, na budowie za granicą (na szczęście nie są to wyspy). Jak więc ma się to do moich zasad, wśród których jedna mówi żeby nie pracować na etacie? Już tłumaczę. Wyjechałem z kraju z trzech powodów:
– aby nauczyć się nowego języka,
– aby poznać gospodarkę, zasady prowadzenia firmy i obyczaje,
– aby zdobyć nieco kapitału.
Pozatym lubię budowlankę i uciekłem od zimy… 🙂

Jak powszechnie wiadomo, nauka języka „na sucho”, czyli wkuwanie słów, zdań i reguł gramatycznych na pamięć (czyli cała oferta polskiego systemu edukacji) daje mizerne efekty. Codzienne przebywanie wśród obcokrajowców, obserwowanie ich podczas rozmów (gesty, mimika) sprawiają że zrozumienie sensu rozmowy nie jest trudne. Dokładając do tego troszkę samodyscypliny (np. przerabianie kilku słów dziennie z programem do nauki) może okazać się, ze nauczenie się nowego języka w rok wcale nie jest trudne. Ja właśnie taki cel sobie postawiłem.

Szkoła językowa kosztuje dość sporo. Jednak gdy wyjedziemy za granicę i zaczniemy tam pracować, niejako upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. O czym jednak należy pamiętać? Obserwując polaków za granicą, odnoszę wrażenie, że 95% z nas wyjeżdża z kraju tylko po to, aby tyrać cały dzień, wieczorem napić się piwa, obejrzeć serial i wyspać się przed następnym, ciężkim dniem. Jeżeli nie postawimy sobie celów, może okazać się że spędziliśmy za granicą kilka lat, języka praktycznie nie umiemy, pieniądze wydaliśmy na życie, zabawę i alkohol a organizm nie wytrzymuje już ogromnego wysiłku i zmęczenia…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s