Bądź szczęśliwy…

Post ten jest dedykowany najbardziej fascynującej i nieszablonowej osobie, jaką spotkałem w swoim krótkim życiu.

Ile jest ludzi na świecie, tyle sposobów na to, żeby być „szczęśliwym”. Tyle samo jest też definicji szczęścia. Dla jednej osoby będzie to odpowiednia ilość zer na koncie, dla innej znów kochająca rodzina. Ktoś powie, że czuje się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie, gdy podróżuje. Ale czy Ty, drogi czytelniku, zastanawiałeś się już, jaka jest definicja Twojego szczęścia?

Stephen R. Covey w swojej książce „7 nawyków skutecznego działania” zwraca uwagę, że tak naprawdę, na szczęście składają się dwa czynniki. Po pierwsze człowiek musi dostrzegać swoje życiowe cele i swoją misję. Wbrew pozorom są to dwie różne rzeczy. Co więcej, zarówno cele jak i misja musi być na bieżąco korygowana i spisywana na kartce. Dlaczego muszą być spisane? Ponieważ, dzięki temu prostemu zabiegowi, komunikujemy ze sobą obydwie półkule mózgowe. Druga składowa to niezależność. Wielu z nas wydaje się, ze jesteśmy w pełni niezależni i podążamy własnymi ścieżkami. Proponuję jednak abyście zastanowili się (jak ja to zrobiłem niedawno), czy wasze życie nie jest skupione na pewnej osobie, stanie (np. posiadanie, rozrywka) czy wspólnocie (np. Kościół). Czy wasze decyzje w pełni należą do was, czy raczej są podejmowane przez pryzmat danej osoby? Jaki jest więc sposób, aby uwolnić się? Gdy wyznaczymy już swoją misję życiową i cele, wypiszmy zasady, którymi będziemy kierować się w życiu. Skupmy się na własnych zasadach i podejmujmy decyzje w oparciu o nie.

Tyle suchej teorii. Jak przełożyć to na swoją codzienność?
Bądź niezależny. Rób to, na co masz ochotę. Pamiętaj, że życie jest krótkie. Nie zastanawiaj się długo, jakie są konsekwencje. Działaj. Twórz. Tańcz. Podejmuj decyzje. Jednocześnie bądź ciągle naładowany pozytywną energią. Nie słuchaj smutnej muzyki. Nie oglądaj filmów o nieszczęśliwej miłości, ale śmiej się do rozpuku na najlepszych komediach. Nie czytaj pism o urodzie. Nie oglądaj seriali – po co przejmować się czyimiś problemami. Zrób czasem cos głupiego. Niech ludzie pomyślą o Tobie: „patrz, jaki świr”. Ty nie jesteś świrem. Zrobisz po prostu coś, co wychodzi poza schematy, dlatego dla większości ludzi jest to nie do przyjęcia. Wstań od komputera i wyjdź do ludzi (ale zajrzyj czasem na mój blog). Nikt, bez Twojej zgody, nie może sprawić, że poczujesz się źle czy gorszy od innych. Jednocześnie pamiętaj, dokąd zmierzasz. Jeżeli zaplanujesz sobie, że danego dnia zajmiesz się pracą – trzymaj się tego. Bądź konsekwentny. Znajdź swoje miejsce, gdzie możesz naładować swoje akumulatory. Bądź po prostu szczęśliwy!!!

Odkąd ja zrozumiałem, że szczęście polega po prostu na tym, aby umieć odróżnić rzeczy, którymi nie należy się przejmować (90%) od tych ważnych, ciągle powtarzam że kocham swoje życie. Każdy dzień jest dla mnie zagadką. Nigdy nie wiem, gdzie znajdę się wieczorem, kogo poznam, czego się dowiem czy nauczę. Dążę do swoich celów, jednocześnie pamiętając o zasadzie „carpe diem”. Ten sam dzień, ta sama sytuacja już nigdy się nie powtórzy. Dlaczego więc je marnować?

Żebyśmy się dobrze zrozumieli – „rzeczy, którymi nie warto się przejmować” – nie znaczy to, że mamy je totalnie „olać”, wręcz przeciwnie, należy się nimi zająć czy załatwić ale spokojnie, w swoim czasie i bez zbędnych stresów.

Jako bonus przedstawiam wam kilka filmików, które napełniają mnie pozytywną energią aż po same uszy:

Życzę miłych seansów i oczywiście dużo, dużo szczęcia.

Reklamy

3 thoughts on “Bądź szczęśliwy…

 1. To jest naprawdę świetne podejście do życia.
  Im więcej rozdasz szczęścia tym więcej do Ciebie wróci, dlatego wychodź do ludzi z otwartymi ramionami i z uśmiechem na twarzy. Niby nic wielkiego, a wróci to do nas ze zdwojoną siłą.

 2. Malwina:
  Bardzo dobre podsumowanie tematu. Niestety wielu z nas nie jest tego świadoma.

  Dawid:
  Dokładnie. Kto z was oglądał pierwszy filmik, zapewne zwrócił uwagę na słowa Sokratesa:
  „Bardziej ciesz się z wyświadczonym drugim,
  niż z odebranych dóbr,
  bo za pierwsze masz CHWAŁĘ
  a te drugie wkładają na Ciebie ciężar WDZIECZNOŚCI.”

  Sen o ulicach pełnych uśmiechniętych i pozytywnie nastawionych do siebie ludzi może się spełnić nawet w Polsce. Kto jeszcze jest z nami? Wpisywać się śmiało…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s