Ruszyła maszyna.

Są pewne momenty w życiu, gdy podejmujemy nieodwracalne decyzje. Przez kilka ostatnich miesięcy miałem okazję skierować swoje życie na dość odmienną drogę. Podsumujmy:
– nie idę na studia…! (przynajmniej na razie nie mam na to czasu)
– zajmuję się własnym biznesem (żeby mieć co jeść)
– tworzę Empiryczną Akademię Sukcesu (nie tylko w formie blogu).

(1)

Stwierdziłem, na podstawie własnych obserwacji i opinii ludzi, których szczęśliwie spotkałem na swojej drodze, że na studiach wiele nie otrzymam (po za suchą, nieco nieaktualną teorią). Opowiadam zawsze pewną historyjkę:

„Mogę uczyć się kilka lat, czym jest rower, jak jest skonstruowany, jakie są techniki jazdy. Równie dobrze, mogę wsiąść na rower. Najzabawniejsze, że w obu przypadkach początki są takie same – przewrócę się kilka razy, zanim nauczę się trzymać pion. Jednak w pierwszym przypadku, będzie to dopiero za kilka lat, natomiast biorąc pod uwagę drugi wariant, za kilka lat mogę startować w rajdach”.

Muszę tutaj podkreślić, że nie neguję istoty uczenia się. Od ponad roku zbieram wiedzę z zakresu zarządzania czytając tematyczne książki, publikacje, blogi. Czytam o psychologii, czynnikach motywacyjnych. Biorę udział w seminariach i szkoleniach. Spotykam się z ludźmi, którzy mają olbrzymie doświadczenie w tym, co robią. Staram się przekazać te informacje dalej. Pamiętaj! Ciągłe poszerzanie swoich horyzontów to podstawa osiągnięcia sukcesu. Tak podsumowałem kiedyś moją sytuację, rozmawiając z moim przyjacielem, oczywiście studentem:

„Ja uczę się, a Ty studiujesz”

(2)

Szkic mojego biznesu narodził się gdzieś w okolicach gimnazjum. Przez lata dojrzewał, rozwijał się, aż w końcu ostatnio został całkowicie… skreślony. Idea jednak została. Pewne pomysły przetrwały próbę czasu, pewne są całkiem świeże. Nie będę na razie rozpisywał się więcej na ten temat, najpierw muszę spróbować, aby móc podzielić się z wami wrażeniami i efektami.

Ciągle jestem pytany: „Co to za firmę otwierasz?”. Zazwyczaj muszę odpowiedzieć, że to nie jest takie proste do wytłumaczenia. Bardziej zdeterminowani drążą dalej: „Ale jak branża, co będziesz robił?”. Tak naprawdę nie jestem w stanie powiedzieć wam w 100%, co będę sprzedawać/produkować/tworzyć za kilka lat. Wbrew pozorom (z punktu widzenia zarządzania firmą w czasach kryzysów), to co jest przedmiotem Twojej działalności nie jest tak bardzo istotne. Ważne jak to robisz, jak budujesz swój biznes. Będę pisać odrębne posty na ten, jakże szeroki i kontrowersyjny temat.

(3)

Staram się przekazać zdobytą już wiedzę jak największemu gronu osób. Najstarszy i najbardziej zakorzeniony przepis na sukces jest równocześnie bardzo prosty. Znajdziemy go zarówno w Biblii, w mitologiach jak i w najnowszej literaturze sukcesu. Zainteresowani, co to takiego? Najprościej można określić to w następujący sposób:

„Im więcej dajesz od siebie, tym więcej wraca do Ciebie.”

Gwoli podsumowania:
Niniejszy blog będzie rozwijany w czterech najważniejszych płaszczyznach:
– firma (jak zbudowane są firmy pokroju GE)
– podstawy sukcesu (jak wyznaczyć swoje życiowe cele i misje, współpraca z innymi)
– opis moich perypetii życiowych (co się udało, a co czasem nie do końca)
– źródła (co czytać, czego słuchać, w czym brać udział aby dojść do celu)..

„Let’s do it, let’s do it, and do it, and do it, let’s do it!”

Reklamy

2 thoughts on “Ruszyła maszyna.

  1. „Ja uczę się, a Ty studiujesz”- chyba najlepszy cytat jaki ostatnio słyszałem:) Odzwierciedla faktyczną sytuację polskiej edukacji wyższej:) brawo!!!

  2. Artykuł naprawdę na wysokim poziomie:) Napisany prostym językiem:) Moim zdaniem może służyć jako poradnik dla osób zaczynających swoją przygodę z zarządzaniem szeroko pojętym:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s